Przepisy gry w kajak polo

DCIM100GOPROZawodnicy poruszają się na krótkich i zwrotnych kajakach, starając się umieścić piłkę w bramce przeciwnika. Piłkę można rzucać rękami lub odbijać wiosłem. W kajak polo nie ma stałego bramkarza. Jego funkcje pełni gracz znajdujący się najbliżej bramki. Przepisy kajak polo pozwalają na walkę o piłkę poprzez zderzanie się kajakami, popychanie rękami przeciwnika, a nawet przewracanie go, ale pod warunkiem, że zawodnik nie jest akurat bramkarzem. W przypadku przewrócenia zawodnika jest on zmuszony do wykonania tzw. eskimoski (odwrócenie się z pozycji do góry dnem, do pozycji poprawnej za pomocą wiosła lub siły rąk). Zawodnicy biorący udział w grze maja na sobie kapoki i kaski osłaniające głowę. Mecz kajak polo trwa 20 minut (2 połowy po 10 minut i 3-minutowa przerwa). Mecz rozpoczyna sędzia, który po gwizdku rzuca piłkę na środek boiska i w tym momencie zawodnicy ruszają w jej kierunku.

Punktacja

Bramka jest zaliczana wtedy, gdy cała piłka przekroczy przednią powierzchnię ramy bramki. Wymiary bramki to 1 metr na 1,5 metra. Po zdobyciu gola gra jest wznawiana od środka boiska.300px-Kajakpolo-boisko

Urządzenia i sprzęt

1. Boisko długości 35 m, szerokości 23 m i głębokości minimum 90 cm.
  2. Bramka 2 metry nad lustrem wody o wymiarach 1 m × 1,5 m.
  3. Piłka o wadze 400-500 g, obwodzie od 68 do 71 cm ciśnieniu w granicach 90-97 kPa.
  4. Kajaki o długości 2,1-3,1 m szerokości od 50 do 60 cm, masa nie może być mniejsza niż 7 kg
  5. Wiosła nie mogą posiadać żadnych ostrych krawędzi.