Zmiany w przepisach kajak polo

376534_256208011158053_873105493_n

Zmiany, zmiany, zmiany…

W trakcie ostatniego kongresu ICF w Warszawie zatwierdzono zmiany przepisów rozgrywek kajak polo. Niektóre z nowych reguł prawdopodobnie znacząco odmienią naszą dyscyplinę po 1 stycznia 2015 r., dlatego chcielibyśmy wam je przybliżyć. W pierwszym artykule opiszemy zmiany, które będą dotyczyć samej gry. W najbliższym czasie postaramy się też przedstawić modyfikacje w regulaminie dotyczącym sprzętu.

Poniżej zmiany, które uznaliśmy za najbardziej istotne.

– Po strzelonej bramce zespół zdobywający gola ma 10-15 sekund na przepłynięcie na swoją połowę. Widełki zostały wprowadzone, aby sędzia mógł dostosować czas powrotu do umiejętności graczy na boisku. Jakiekolwiek celowe opóźnienie będzie karane karą dla całego zespołu za niesportowe zachowanie.

– Sędzia może wznowić grę, gdy tylko zespół, który stracił bramkę jest gotowy do wznowienia, nawet jeśli do 2 graczy drużyny przeciwnej nie wróciło jeszcze na swoją połowę (gracze ci jednocześnie nie mogą brać czynnego udziału w grze, dopóki nie wrócą na swoją połowę).

Wznowienie po golu odbywa się z linii środkowej, a nie jak do tej pory ze środka boiska. Wszyscy gracze drużyny wznawiającej muszą znajdować się na swojej połowie, a gracz wykonujący rzut wznawiający zaznacza swoją gotowość poprzez podniesienie piłki. Wznowienie odbywa się na gwizdek sędziego.

Gracz nie może manewrować kajakiem za pomocą rąk lub wiosła w czasie gdy piłka spoczywa na fartuchu lub znajduje się pod pachą.

– Gracz, który wykonuje jakikolwiek wrzut z autu, rzut rożny, rzut wolny i strzał wolny musi nieruchomo stać w odpowiednim miejscu. Gracz musi w widoczny sposób zaznaczyć wykonanie rzutu poprzez podniesienie piłki i przytrzymanie jej przez chwilę powyżej linii ramion. Piłka po wznowieniu musi przelecieć jeden metr (mierzony w poziomie), od miejsca wyrzucenia do innego gracza. W wypadku złamania przepisu, zespół traci piłkę.

– Piłka aby wróciła do gry musi pokonać 1 metr mierzony w poziomie. Nie może być w tym czasie zatrzymana przez działania drużyny przeciwnej. Jedyny wyjątek to strzały wolne z przestrzeni w odległości do 2 metrów od bramki. Tam drużyna broniąca może zablokować piłkę nieruchomym wiosłem bądź nieruchomą ręką. Jednocześnie ręce i wiosła muszą być trzymane poza zasięgiem ramienia zawodnika rzucającego, a jakikolwiek ruch ręki lub wiosła w kierunku wykonującego rzut w strefie 2 m od bramki jest traktowany jako działanie zamierzone i skutkuje rzutem karnym.

– Sędzia mierzący czas zasygnalizuje zakończenie połowy poprzez użycie głośnego sygnału. Jeżeli piłka leci w tym momencie w kierunku bramki, może ona dolecieć, a bramka jest uznana.

– Strefa dla trenerów jest wyznaczona metr za liniami bramkowymi, zgodnie ze strefami dla zawodników rezerwowych. Przez strefę bezpośrednio za bramką trenerzy mogą przechodzić, lecz nie mogą w niej przebywać. Trenerzy, którzy opuszczą strefę dla trenerów mogą zostać ukarani nawet usunięciem ze strefy dla trenerów.

Komentarze są wyłączone.